Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumHomeRegjistrohuidentifikimi

 

 Kina në prag katastrofe, kriset diga

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Fatjon
Boss
Boss
Fatjon


Numri i postimeve : 215
Data e Regjistrimit : 29/06/2010
Vendodhja : Europa

Kina në prag katastrofe, kriset diga Empty
MesazhTitulli: Kina në prag katastrofe, kriset diga   Kina në prag katastrofe, kriset diga Icon_minitimeTue Jul 13, 2010 12:12 am

12 Kor
Janë zhvendosur 9000 banorët e parë nga zonat e rrezikuara, ndërsa inxhinierët shprehen skeptikë pasi sipas tyre nëse diga shëmbet rrezikon jetët e mbi 205 mijë banorëve.
Burimi: Corriere
Kina në prag katastrofe, kriset diga Images
Reshjet e shumta të shiut rrezikojnë një katastrofë të vërtetë në Kinë. Një digë në provincën e Qinghait ka pësuar dëmtime serioze dhe rrezikon përmbytjen e një zonë me mbi 210 mijë banorë.

Sipas agjencisë shtetërorë të lajmeve, Xinhau, prurjet e mëdha të ujit kanë shkaktuar dëmtime serioze në digën e Uenquanit edhe pse prej kohësh autoritetet kanë nisur shkarkimet hidrike për të shmangur shëmbjen e saj.

Gjithashtu njoftohet se janë zhvendosur 9000 banorët e parë nga zonat e rrezikuara, ndërsa inxhinierët shprehen skeptikë pasi sipas tyre nëse diga shëmbet rrezikon jetët e mbi 205 mijë banorëve.

Diga është projektuar për të përballuar 70 milion metër kub ujë ndërkohë që aktualisht në të ndodhet rreth 230 milion metër kub ujë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.botashqip.com
 
Kina në prag katastrofe, kriset diga
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: POLITIKA, EKONOMIA DHE BISNESI :: Lajme nga Bota-
Kërce tek:  
Free forum | © phpBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions