Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumHomeLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Si u zhduken dinozauret!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Olsi
Admin
Admin
Olsi


Numri i postimeve : 21
Data e Regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 38
Vendodhja : Rome/ Itali

Si u zhduken dinozauret! Empty
MesazhTitulli: Si u zhduken dinozauret!   Si u zhduken dinozauret! Icon_minitimeThu Jul 01, 2010 10:09 pm

Si u zhduken dinozauret! 1267796004-dinosaur
Lajmi zyrtar vjen nga Londra, nje asteroid shfarrosi pergjithmone dinosauret. Një kryevepre asteroid gjigant në Tokë është vetëm shpjegim i besueshëm për zhdukjen e dinozaurëve, një ekip shkencor globale tha të enjten, duke shpresuar për të zgjidhur një mosmarrëveshje që ka ndarë ekspertët për dekada të tëra. Lajmi zyrtar vjen nga Londra, nje asteroid shfarrosi pergjithmone dinosauret. Një kryevepre asteroid gjigant në Tokë është vetëm shpjegim i besueshëm për zhdukjen e dinozaurëve, një ekip shkencor globale tha të enjten, duke shpresuar për të zgjidhur një mosmarrëveshje që ka ndarë ekspertët për dekada të tëra.

Një panel i 41 shkencëtarë nga e gjithë bota shqyrtuar me vlerë 20 viteve të kërkimeve të përpiqen për të konfirmuar shkaku i ashtu-quajtur kretak-terciar (KT) zhduken, e cila ka krijuar një mjedis "djallëzor" rreth 65 milion vjet më parë dhe i spastruan më shumë se gjysma e të gjitha llojeve në planet.

Mendimit shkencor është ndarë rreth zhdukjes se ishte shkaktuar nga një asteroid ose nga aktiviteti vullkanik në kurthe Deccan në atë që është tani Indi, ku ka pasur një seri të eruptions super vullkanik që zgjati rreth 1.5 milion vjet.

Studimi i ri, i kryer nga shkencëtarë nga Evropa, Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Kanada dhe Japoni dhe botuar në revistën Shkenca, zbuloi se një 15-kilometra (9 milje) e gjerë asteroid përplasur në Tokë në Chicxulub në atë që është tani Meksikë ishte keqbërës.

"Ne tani kemi besim të madh se një asteroid ishte shkaku i zhdukjes KT. Kjo shkaktuar zjarre të mëdha-shkallë, tërmete që më shumë se 10 të shkallës Rihter, dhe shkarjet kontinentale, i cili krijoi tsunami," tha Joana Morgan e Imperial College në Londër , një bashkë-autor i shqyrtimit.

Asteroid mendohet të tokës kanë goditur me një forcë një miliardë herë më të fuqishme se bomba atomike në Hiroshima.

Morgan tha se "përfundimtare gozhdë në arkivol për dinosaurët" erdhi kur sulmoi materiale fluturoi në atmosferë, shrouding planetit në errësirë, duke shkaktuar një dimër globale dhe "vrasje off specie të shumta që nuk mund të përshtatet në këtë mjedis djallëzor."

Shkencëtarët që punojnë mbi studimin analizuar punën e paleontologët, geochemists, modelers klima, geophysicists dhe sedimentologists të cilët janë mbledhur dëshmi në lidhje me zhdukjen KT gjatë 20 viteve të fundit.

Dhënat gjeologjike tregojnë ngjarje që shkaktoi dështimin dinosaurët 'shkatërruar me shpejtësi detare dhe ekosistemet e tokës, thanë ata, dhe goditi asteroid "është vetëm shpjegim bindës për këtë."

Peter Schulte e Universitetin e Erlangen në Gjermani, një autor të çojnë në studim, tha se të dhënat fosile tregojnë qartë një zhdukje në masë rreth 65.5 milion vjet më parë - një kohë tani të njohur si K-kufirit Pg.

Megjithë evidencën e volcanism aktive në Indi, detare dhe ekosistemet e tokës vetëm tregoi ndryshime të vogla në 500,000 vjet para K-kufitare Pg, duke sugjeruar zhdukjes nuk vijnë më parë dhe nuk ishte shkaktuar nga eruptions.

Teoria Deccan vullkan hidhet në dyshim edhe nga modelet e kimi atmosferike, tha ekip, të cilat tregojnë ndikimin asteroid do të ketë liruar sasi shumë të mëdha e pluhur squfuri, dhe blozë në një kohë shumë më e shkurtër se sa eruptions vullkanike mund të kenë, duke shkaktuar ekstrem errësuar dhe ftohjes.

Gareth Collins, një tjetër bashkë-autor nga Imperial College, tha ndikim asteroid krijuar një "ditë djallëzor" që sinjalizoi fundin e 160-milion-mbretërojë vitin e dinozaurëve, por gjithashtu doli të jetë një ditë e madhe për gjitarët.

"Zhdukje KT ishte një moment kryesor në historinë e Tokës, e cila në fund të fundit hapi rrugën për njerëzit që të bëhen specie mbizotëruese në Tokë," shkroi ai në një koment në studim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://botashqip.com
 
Si u zhduken dinozauret!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCE DHE INFORMATIKE :: Shkenca dhe Astronomia-
Kërce tek:  
Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Forum mbështetës | Report an abuse | Latest discussions